Proje Açıklaması

Batık Tırnak Tedavisi

Tırnak batması, tırnak şeklinin bozulması sonucu yan ya da ön taraflardan tırnağın etli kısmına batması ile meydana gelir. Pek çok insanda görülebilmektedir. Tüm parmaklarda tırnak batması gerçekleşebilir ancak sıkça başparmakta oluşmaktadır. Aşırı kilolu insanlarda sıklıkla tırnak batması problemiyle karşılaşılır.

Tırnak batmasına hastalıklar eşlik edebilir. Örneğin tırnak mantarı tırnağın yapısını bozarak kalınlaşmaya neden olur. Mantar tırnakta kalınlaştıkça tırnak batması da artabilir. Bazen hiçbir neden ortada olmadan kiloya bağlı ortaya çıkabilir. Kilolu hastalarda kilodan ayağa dolayısıyla da tırnağa daha fazla yüklenme olduğu için ayak ve ayak parmaklarında tırnağın şekli bozulur. Tırnak batmasına neden olan diğer neden hatalı tırnak kesmedir. Bazı kişiler tırnağı dipten kesmenin daha iyi olduğunu düşünerek tırnağı dipten keser ve hatta dipten kesmenin tırnak batmasını önleyeceğini düşünür. Bu yaklaşım çok yanlıştır. Tırnak ne kadar uzun kesilirse batma riski daha az olur. Ayrıca uzun süreli sivri burunlu ayakkabı kullanımı akut batmaya sebep olabilir ama kronik vakalarda çok etkisi yoktur. Travmaya maruz kalmak, ayağı bir yere çarpmak ya da tırnağın üzerine düşen cisimler tırnak şeklinin değişimine dolayısıyla tırnak batmasına sebep olur. Travma sonrası tırnak düşmesinde de tırnak batması meydana gelebilir.

Tırnak batmasının tedavisi aşamalara göre planlanır. İlk aşamada uygulanan lokal tedavi, antibiyotikli kremlerle vakaların %60- 70’inde iyileşme görülür. İlk aşamayı atlatan hastalara tırnak batmasının kronikleşmemesi için tırnak bakım eğitimi verilir.

İkini aşamada hastaya göre kremle birlikte sistemik tedavide uygulanabilir.

Üçüncü aşamada oluşan tırnak ve et arasında granülasyon dokusu denilen farklı etli parçalar, kanayan, kuruyan ve kabuklanan alanlara müdahale edilmesi gerekir. Elektro koter gibi cihazlarla etli kısım ortadan kaldırılır. Tırnağın batan kısmının kesilmesi ya da tel uygulaması gibi farklı tedaviler uygulanabilir.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi – Cuma 15:00 – 19:00
Cumartesi 12:00 – 19:00
Pazar Kapalıyız

+90 (532) 050 16 80

OFİS ADRESİMİZ

Randevu Alın

Bilgilerinizi bırakın, randevu almanıza yardımcı olalım.

Randevunuz alındı, teşekkürler.
Gönderim yapılırken bir hata oluştu.